W co wyposażyć pokój dla maluszka?

Przyjście na świat dziecko oznacza w życiu rodziców wielkie zmiany. Pierwsze miesiące z niemowlakiem potrafią dosłownie i w przenośni spędzić sen z powiek. Mimo to, pojawienie się w życiu takiego szkraba to wielkie szczęście. Większość par stara się możliwie dobrze to tej rewolucji przygotować - chodzą do szkoły rodzenia, czytają podręczniki o wychowaniu i urządzają pokój dziecięcy. Ostatnie zadanie jest bardzo przyjemne. Zwłaszcza przyszła mama może wyżyć się artystycznie, tworząc maluszkowi przyjemny kącik w domu. Warto sprawdzić, co powinno się w takim miejscu znaleźć, aby niczego nie pominąć. Na powrót ze szpitala do domu powinno być już wszystko dopięte na ostatni guzik. Po porodzie są zdecydowanie inne rzeczy na głowie niż odwiedzanie sklepów meblowych czy przeczesywanie Internetu w poszukiwaniu dodatków.

pokój dla dziecka

Jakie wyposażenie pokoju dla dziecka jest potrzebne?


Na pewno dzieci w różnym wieku potrzebują innych rzeczy w swoim pokoju. Noworodek powinien spać w innym łóżku niż na przykład czterolatek. Początkowo można zdecydować się na przykład na dostawkę, która będzie tuż obok maminego łóżka. Takie wyposażenie pokoju dla dziecka ułatwi późniejsze przenosiny do własnego pokoju. Większość par na początku bierze maluszka do swojej sypialni, bo to znacznie ułatwia przespanie większej części nocy. Kącik noworodka obok łóżka, wymaga również wstawienia przewijaka. W kolejnych latach wyposażenie pokoju dla dziecka na pewno się zmienia. Pokój dziecięcy zazwyczaj wynosi kilka lub kilkanaście metrów kwadratowych. Nie należy zatem przesadzać z ilością zbędnych przedmiotów, które do niego wstawimy. Koniecznie powinno się zakupić znacznie większe łóżko, niż to początkowe, a także jakąś szafę na ubrania czy niewielką, ale funkcjonalną komodę. Nie należy zapomnieć o regale na zabawki czy pudeł na zabawki. Wszelkie wyższe meble muszą koniecznie dawać możliwość ich przymocowania do ściany. To zabezpieczy naszą pociechę przed wypadkami. Faza na wspinanie po meblach mija dziecku dopiero około czwartego roku życia, dlatego dopiero później można zdecydować się na meble, które nie będą mocowane do ściany.

Jakiego koloru wyposażenie pokoju dla dziecka kupić?

Zwykło się przyjmować, że pokój dziewczynki powinien być różowy a dla chłopca niebieski. Na szczęście, coraz więcej osób odchodzi od tych jakże stereotypowych poglądów. Dużo mam stawia na pokój w neutralnych kolorach, do którego dobiera wielobarwne dodatki. To dobre rozwiązanie, które nie przebodźcowuje dziecka. Oczywiście, warto aby pokój dziecięcy był urządzony również w konsultacji z maluchem. Jeśli nasza pociecha całym sercem kocha Kubusia Puchatka, może warto dokupić dodatki z tym motywem. Meble i inne droższe wyposażenie pokoju dla dziecka, znacznie lepiej będzie kupić w neutralnych kolorach. Nie ulega wątpliwości, że dodatki znacznie łatwiej i taniej jest wymienić za kilka lat, kiedy naszemu maluchowi przejdzie już faza na jakąś bajkę. Mimo to, współuczestniczenie dziecka w projektowaniu pokoju dziecięcego będzie dla niego wielką przygodą i nauczy podejmowania swoich własnych decyzji. To bardzo fajny pomysł na spędzenie rodzinnie czasu.

Gdzie kupić akcesoria dziecięce do pokoiku?

Oczywiście, źródłem najlepszych inspiracji wnętrzarskich jest Internet. To właśnie na różnych portalach znaleźć można ciekawe zdjęcia, przedstawiające to jak inne osoby urządziły pokoje dla dzieci. Osoby, które pokazują takie fotografie, bardzo często opisują co gdzie kupiły. Najczęściej są to właśnie sklepy internetowe, sprzedające akcesoria dziecięce.